Nač dát pozor při využití internetu a sociálních sítí?

Tak jako jste opatrní při podepisování papírových smluv a důkladně si je pročtete, tak byste měli být obezřetní i na internetu. A často tomu tak není. Přitom právě to, co se jeví jako nepodstatné může skrývat důležité informace, jež by vám neměly uniknout.

Nakupovat online již dnes zkoušel snad každý. Využít nějakých služeb nebo instalace programů a aplikací také. Někdy stačí opravdu málo – jen potvrdit obeznámení se s danými smluvními podmínkami. Tímto potvrzením je považována smlouva mezi vámi a poskytovatelem služby či aplikace za závaznou. Kdo z vás ale celé smluvní podmínky důkladně a celé pročte?

Obchodní a smluvní podmínky

Je to stejné jako u online nákupu zboží a produktů – u nich jsou vymezena práva a povinnosti jak prodávajícího, tak i kupujícího ve formě obchodních podmínek. Ty vymezují vše okolo objednání zboží, jeho ceny, možností platby, dodacích lhůt, formy dodání zboží, doručení, záruky a případně následného servisu nebo reklamace.

A tak potvrzením smluvních a obchodních podmínek bez toho, aniž byste je důkladně prostudovali dáváte často souhlas k následnému zasílání obchodních sdělení ze strany internetového poskytovatele služby, zboží a produktu. Pak vám často e-mailovou schránku zahlcují emaily třetích stran, jejich nejrůznější nabídky a akce. Proto buďte velmi opatrní při potvrzování obchodních a smluvních podmínek a toho co schvalujete. Již jen proto, že to má přímou spojitost s vašimi osobními údaji.

Podnikání a živnost

Opačně to funguje také. Vy sami jako podnikatelé a živnostníci byste měli mít na svých stránkách vždy dobře dohledatelné identifikační údaje a v případě e-shopu také jasně definované smluvní či obchodní podmínky. A to vše v souladu s GDPR k němuž patří i souhlas se zpracováním osobních údajů. Ten by rovněž na vašich webových stránkách neměl chybět.

Aplikace a software

Při využití aplikací a různého software online, nebo jeho oline pořízení, se mimo jiné zavazujete k tzv. licenčním podmínkám neboli End User License Agreement (zkráceně EULA). Ty určují, co můžete a nemůžete jako uživatel s daným produktem dělat. Týká se to jak editace a šíření programu, tak neoprávněného nakládání s nimi, nekomerčního využití a využití demo a zkušebních verzí.

Počítačový software a aplikace jsou autorským dílem ve smyslu autorského zákona, a zůstávají majetkem výrobce. Nelze si je tedy koupit tak, abyste k nim nabyli vlastnické právo, lze si pořídit jen licenci k užívání daného produktu. Proto je instalace jakéhokoli programového vybavení vždy podmíněna akceptací EULA.

Sociální sítě

Obezřetní buďte i na sociálních sítích a potvrzování jejich užívání. K založení účtu zde vždy musíte odsouhlasit uživatelské podmínky. Málokdo si uvědomuje, že tak do určité míry ztrácí nad vkládaným obsahem do účtu, profilu či firemní stránky kontrolu. I když se již poměry na sociálních sítích v tomto směru zlepšily, stává se, že zveřejněné fotografie jsou využívány komerčně poskytovatelem a provozovatelem sociální sítě. A často toto de facto odsouhlasíte v prvopočátku v uživatelských podmínkách, aniž o tom máte ponětí.

Co dodržovat na sociálních sítích?

  • Určitě dobře zvažujte, co zde umístíte.
  • Dodržujte pravidla a zásady dané skupinkami a fóry.
  • diskuzích a komentářích nepoužívejte rasové ani vulgární výrazy.
  • Dodržujte určitý etický kodex slušného chování.
  • Nezveřejňujte jako uživatel nebo podnikatel klamavé a nepravdivé informace.
  • Nezveřejňujte informace a fotografie, které by ohrožovaly vaše soukromí nebo podnikání nebo soukromí, podnikání či autorská práva jiných osob (data a čas dovolených, lascivní fota rodiny, kolegů, spolupracovníků, nevhodná fota produktů a služeb).
  • Tyto a podobné aktivity mohou vést ke zrušení účtu či firemní stránky z důvodu nevhodného obsahu a jednání.
  • Nebo vám může někdo v době dovolené vykrást bydlení, sídlo firmy, či pobočku.
  • Případně podat na vás trestní oznámení za zneužití autorských práv či zveřejněné nepravdivé nebo nevhodné informace či fotografie.

Vždy mějte na paměti, že to, co zveřejníte na internetu, už často nelze vzít zpět. A to i po smazání. Vaše virtuální stopa zůstává na internetu dlouhou dobu. Je dobré vědět, že virtuální svět žije vlastním životem, a tak je dobré jej využívat s rozumem.

Nechcete se řešením těchto problémů zabývat?

Není nic jednoduššího, než využít našich služeb, oslovit nás skrz kontaktní formulář, či e-mailem grf@grfczech.cz, případně napsat na Facebook stránku GRF CZECH – správa webů, a nechat řešení na nás.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Posted in Blog pro vás and tagged , , , .